Na niebezpiecznik.pl opis dwóch typów przeglądarkowych ataków – Clickjacking i ataki niweczące Framebusting (czyli ochronę przed clickjackingiem)

ClickJacking na przykładzie Twittera

ClickJacking na przykładzie Twittera

Niby chcieli opisać atak typu ClickJacking oraz sposób obrony przed nim czyli Framebusting, ale podali też sposoby na ominięcie Framebustingu.

W skrócie ClickJacking to przechwytywanie kliknięć użytkownika poprzez podstawienie na stronie ukrytej ramki z inną stroną do której użytkownik jest prawdopodobnie zalogowany i bezwiednie klika na swoim koncie (np. w [Skasuj konto]) myśląc, że np. gra w idiotyczną gierkę.

Framebusting to w skrócie obrona przed ClickJackingiem polegająca na wyskoczeniu strony z ramki. Np. Facebook tak wyskakuje, Gazeta.pl też (co irytuje jak się jest na wykopie i kliknie w wykop z gazety).

Dalej opisano sposoby w jaki można zniweczyć Framebusting – czyli nie dać serwisowi wyskoczyć z niewidzialnej ramki – czyli to kolejny typ ataku – wspierającego dla ClickJackingu.

Czemu o tym piszę? Bo robię serwisy internetowe i raz chcieliśmy w ramce otwierać Facebooka. Nie, nie w żadnej ukrytej, chodziło o logowanie Facebookiem do naszego serwisu, czyli coś bardzo przydatnego i popieranego przez FB. Ale niestety FB nam wyskakiwało z ramki (czyli Facebook stosuje właśnie Framebusting) i cały koncept szlag nam trafił ;-). A teraz niebezpiecznik.pl podesłał kilka pomysłów dla leniwych umysłowo. Jak jednak nam się zachce przymusić FB do działania po naszemu w ramce – zaczniemy swoje poszukiwania rozwiązania od haseł z niebezpiecznika ;-).

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii Zwykły wpis i oznaczony tagami , , , , , , , , , , , , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s